دیابت

دیابت و تشخیص دیابت

دیابت و تشخیص دیابت

دیابت به طور گسترده ای به عنوان یک بیماری همه گیر در حال ظهور شناخته شده است که تقریباً در هر کشور، گروه سنی و اقتصاد در سراسر جهان تأثیر فزاینده ای دارد. بر اساس اعلام فدراسیون بین المللی دیابت، در سال 2015 حدود 415 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت بودند و پیش بینی می شود این تعداد تا سال 2040 از 640 میلیون نفر فراتر رود.

منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بیشترین شیوع دیابت را در بزرگسالان دارد (9/10٪) در حالیکه، منطقه اقیانوس آرام غربی بیشترین تعداد بزرگسالان مبتلا به دیابت و کشورهایی با بالاترین شیوع دیابت (5/37٪) را دارد. تخمین زده می شود نیمی از بیماران مبتلا به دیابت از بیماری خود بی اطلاع باشند و بنابراین مستعد ابتلا به عوارض دیابتی هستند. با این حال، هزینه مقابله با دیابت از نظر صرف هزینه ها و از دست رفتن زندگی قابل تحمل نیست.

 

قرص های ضد دیابت شرکت دارویی مینو، به نام های متفورمین، گلی بن کلامید هستند.

در سال 2015، حدود 5/5 میلیون مرگ و میر به دیابت نسبت داده شد، البته در همان سال، بیش از 12 درصد از هزینه های بهداشت جهانی به مقابله با این بیماری و عوارض آن اختصاص یافته است. دیابت قندی گروهی از بیماریهای متابولیک است که با هیپرگلیسمی مزمن ناشی از نقص در ترشح انسولین، عمل انسولین یا هر دو مشخص می شود. ناهنجاری های متابولیکی در کربوهیدرات ها، لیپیدها و پروتئین ها ناشی از نقش انسولین به عنوان یک هورمون آنابولیک است.

مقادیر کم انسولین برای دستیابی به پاسخ کافی و / یا مقاومت به انسولین در بافتهای هدف، عمدتاً عضلات اسکلتی، بافت چربی و به میزان کمتری، کبد در سطح گیرنده های انسولین، سیستم انتقال سیگنال و  یا آنزیم ها یا ژنهای موثر مسئول این ناهنجاری های متابولیکی است. شدت علائم به نوع و مدت بیماری دیابت بستگی دارد.

برخی از بیماران دیابتی به ویژه در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در سالهای ابتدایی بیماری، بدون علامت هستند و برخی دیگر با هیپرگلیسمی چشمگیر و به ویژه در کودکان با کمبود شدید انسولین ممکن است از بیماری پولی اوری (ازدیاد ادرار)، پولی دیپسی (عطش زیاد)، پولیفاژی (پرخوری)، کاهش وزن و تاری دید برخوردار باشند. کلاس های مختلفی از دیابت شامل نوع 1، نوع 2، دیابت بارداری و انواع دیگر دیابت از نظر معیارهای تشخیصی، علت شناسی و ژنتیک وجود دارد.

طبقه بندی  دیابت همانطور که توسط انجمن دیابت آمریکا (ADA) در سال 1997 به عنوان نوع 1، نوع 2، انواع دیگر و دیابت بارداری (GDM) پیشنهاد شده است، هنوز هم پذیرفته ترین طبقه بندی و تصویب شده توسط این انجمن است.

معیار تشخیص برای دیابت

دیابت قندی با استفاده از تعیین مقدار گلوکز پلاسما یا HbA1c تشخیص داده می شود. گلوکز ناشتای پلاسما اگر بزرگتر یا مساوی 126mg/dL (7 mmol/L)، مقدارگلوکز پلاسما بعد از 2 ساعت بیشتر یا مساوی با 200 mg/dL (11.1 mmol/L) مقدار HbA1c بیشتر یا برابر با % 6.5 (48 mmol/mol) و یا مقدار گلوکز تصادفی پلاسما بیشتر یا برابر با 200 mg/dL (11.1 mmol/L) همراه با علائم هیپرگلیسمی تشخیص دیابت را ممکن می سازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *