قرص جوشان

قرص جوشان

قرص جوشان به طور فزاینده ای در طیف وسیعی از موارد مانند مکمل ها و داروها به علت راحتی استفاده مورد توجه است. قرص های جوشان در تماس با مایع مانند آب یا آب میوه شکسته می شوند و اغلب باعث حل شدن آنها در محلول می شوند. این امر باعث می شود قرص های جوشان، گزینه مورد نظر بسیاری از جمله افرادی باشد که قرص های دارویی و همچنین یک مکمل غذایی مصرف می کنند. قرص های جوشان اندازه بزرگ، فرایند تولید پیچیده و بسته بندی ظریفی دارند. قرص های جوشان اصولا اسید آلی و نمک های کربنات فلز قلیایی هستند.

برای مصارف پزشکی، قرص های جوشان دارای ویژگی های خاصی هستند که امکان جذب سریع داروی مورد نظر را فراهم می آورند. این قرص ها، اگر به راحتی در آب حل شود و با دوز کافی موجود باشد، می تواند به راحتی جذب و موثر باشد. اسیدهای رایج مورد استفاده برای واکنشهای قرص جوشان، اسیدهای سیتریک، مالیک، تارتاریک، آدیپیک و فوماریک اسید هستند. اسید سیتریک بیشتر برای این کاربرد استفاده می شود، که همچنین طعمی مانند مرکبات را به محصولات اضافه می کند.

تارتاریک، آدیپیک و فوماریک اسیدها معمولاً به دلیل حلالیت کمتر آنها در آب، در مقادیر کمی استفاده می شوند. مالیک اسید گران است، در حالی که طعم ملایم تری به قرص می بخشد. منابع قلیایی کربنات و بی کربنات پتاسیم و کربنات و بی کربنات سدیم هستند. با در نظر گرفتن قیمت پایین، حلالیت بالا و شدت واکنش، کربنات سدیم ترجیح داده می شود. واکنش شیمیایی که در قرص های جوشان اتفاق می افتد واکنش اسید-باز است و در انتها گاز دی اکسید کربن آزاد می شود.

قرص های جوشان طعم و مزه خوشایندی دارند و کف آنها به از بین رفتن باکتری های موضعی کمک می کند. مواد افزودنی، روان کننده های محلول در آب، رنگ ها ، طعم دهنده ها و شیرین کننده ها نیز اضافه مشود که در محصولات شرکت داروسازی مینو به جای رنگ دهنده مصنوعی از بتا کاروتن استفاده می شود. از پلی وینیل پیرولیدون[1] به عنوان چسبنده و نگهدارنده در قرص جوشان استفاده می شود. فرم آن به صورت پودر خشک یا فرم های مرطوب آبی یا محلول های هیدروالکلی است. مانیتول[2] و PEG 6000 دیگر چسبنده های موثر هستند.

سیترات پتاسیم محلول در آب است و در اسیدوز متابولیک استفاده می شود و جایگزین بی کربنات سدیم می شود. همچنین می تواند در عفونت های دستگاه ادراری به عنوان یک عامل قلیایی کننده استفاده شود. سیترات پتاسیم، تشکیل سنگ کلیه القا شده توسط اگزالات و اورات کلسیم را کاهش می دهد. بنابراین مکمل های خوراکی با سیترات پتاسیم از هیپرکالمی (افزایش پتاسیم خون) جلوگیری می کند چرا که می تواند به شدت توسط دستگاه معده-روده ای جذب شود. علاوه بر این، قرص های جوشان در مقایسه با فرم های شربت یا سوسپانسیون، از نظر ذخیره سازی برای نگه داشتن خشک، پایدار و بی خطر دارو مزیت دارد.

 

مزایای قرص های جوشان

1- مزه خوشایندی و طعم دلپذیرتری در مقایسه با قرص های معمولی دارند. قرث های جوشان به دلیل اینکه می توانند در مایع مانند آب و آب میوه حل شوند، اغلب مزه و طعم بهتری از قرص های معمولی دارند. قرص های معمولی و متعارف به آرامی و آهسته حل می شوند که منجر به کاهش سرعت جذب می شوند اما قرص های جوشان در مقابل، سریع و کامل حل می شوند و این بدان معنی است که از مزایای کامل ترکیبات بهره مند می شوید.

2- قرص های جوشان، توزیع یکنواخت تری دارند. قرص های معمولی به تدریج در معده حل می شوند و بعضی اوقات هضم شده یا گاهی می تواند تنها تا حدی حلشده که این خود می تواند در برخی موارد منجر به سوزش و تحریک معده شود. از مزایای قرص های جوشان این است که آنها به طور کامل و یکنواخت حل می شوند به طوری که غلظت های موضعی مواد تشکیل دهنده نمی تواند اتفاق بیافتد. این نه تنها مزه و طعم بهتری را باعث می شود بلکه احتمال سوزش و تحریک کمتر و روش موثرتری از هضم ترکیبات را فراهم می آورد.

3- قرص جوشان سازگاری بهینه ای دارند. قرص جوشان حاوی نسبت متعادل اسیدها و کربناتهای تشکیل دهنده یک بافر هستند و در نتیجه دارای سازگاری بهینه ای با معده دارند.

4- افزایش مصرف مایعات را باعث می شوند. علاوه بر اینکه قرص های جوشان مزایای تغذیه ای مورد نظر را فراهم می آورند، میزان مصرف مایعات را نیز افزایش می دهند. این امر می تواند به ویژه در صورت کمبود آب بدن (دهیدراتاسیون) یا بیماری و یا اینکه به اندازه معمول نتوانید مایعات مصرف کنید، مفید باشد. قرص های جوشان می توانند یک روش خارق العاده برای هیدراتاسیون مجدد باشد.

5- قرص های جوشان جایگزین آسانی برای قرص های معمولی هستند. قرص های جوشان می توانند جایگزین عالی برای افرادی باشند که ممکن است به علت بیماری یا کهولت سن در بلع مشکل دارند. افراد مسن تر ممکن است در بلع مشکل داشته باشند اما ملزم به مصرف منظم دارو یا مکمل باشند که در این خصوص، قرص های جوشان مصرف قرص های جوشان خیلی راحت تر از بلع قرص هستند. علاوه بر این ، قرص های جوشان می توانند یک روش عالی برای مصرف دارو برای افراد مبتلا به گلو درد یا موارد پزشکی باشند که بلع را مشکل می کند و بنابراین جایگزینی مناسب برای قرص های معمولی هستند.

6- اندازه گیری قرص های جوشان ساده و آسان است و بیماران می توانند دوزهای دقیقی را دریافت کنند. قرص های جوشان به راحتی در آب یا مایع مورد نظر شما حل می شوند و خوب مخلوط شده و آماده نوشیدن هستند. با این حال، قرص یا پودرهای سنتی به طور مکرر برای جلوگیری از نوشیدن با مقدارهای زیاد ، لازم است که اندازه گیری و هم زده شوند. به سادگی قرص جوشان را در مایع رها کنید و آنها به طور کامل و یکنواخت حل شوند و اطمینان حاصل کنید که تمام مزایای این قرص را دریافت می کنید، همچنین می توانید آن را به راحتی بنوشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *