کم خونی و تاثیرات

ویتامین های موثر بر کم خونی

ویتامین های موثر بر کم خونی

کم خونی به شرایطی گفته می شود که تعداد کافی از گلوبول های قرمز سالم در خون فرد وجود ندارد و در نتیجه انتقال اکسیژن به بافت های بدن دچار مشکل می شود. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد و هریک دلیل خاص خود را دارد. کم خونی می تواند گذرا یا بلند مدت باشد و شدت این بیماری هم از خفیف تا وخیم گسترده است. ابتلای فرد به کم خونی می تواند باعث احساس خستگی و ضعف در وی بشود.

ویتامین های موثر بر کم خونی

 

ویتامین های موثر بر کم خونی

 

زینک:

کم خونی فقر آهن، شایع ترین نوع کم خونی در دنیاست و بر طبق آمار سازمان جهانی بهداشت از هر سه نفر، یک نفر مبتلا به این نوع کم خونی می باشد که بیشتر مبتلایان از کودکان یا بانوان هستند. یکی از خواص آنزیم ها و عناصر درگیر با آنها در بدن ارتباط داخلی و وابستگی متقابل بین آن هاست به طوری که کمبود یک ویتامین یا ماده مغزی سبب بروز اختلال در عملکرد آنزیم ها و عناصر دیگر می شود.

در مطالعات جدید در سرتاسر دنیا، محققان پی برده اند که فلز روی یا همان زینک، نقش مهمی در متابولیسم آهن در بدن ایفا می کند و کمبود زینک می تواند یک فاکتور خطرساز در ابتلا به کم خونی فقر آهن باشد. بر طبق مطالعات جدید بیش از نیمی از افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن، مبتلا به کمبود زینک هم می باشند که برای درمان صحیح این بیماری باید کمبود آهن و زینک به صورت همزمان برطرف شود.

 

فولات:

فولات که با نام فولیک اسید هم شناخته می شود، یکی از ویتامین های گروه B است که برای رشد جنین در رحم مادر و همچنین برای تولید و رشد گلوبول های قرمز خون لازم و ضروری است. مقدار مورد نیاز روزانه فولیک اسید بدن شما با مصرف سبزیجات برگ دار، جگر و سایر مواد غذایی حاوی فولات به دست می آید اما باید بدانید که بدن شما مقدار زیادی از این ماده را ذخیره نمی کند و به همین دلیل برای حفظ سطح خونی این ویتامین باید به صورت روزانه مقدار مناسبی از آن را استفاده کرد.

مصرف مقدار ناکافی از فولیک اسید می تواند تنها ظرف مدت چند هفته فرد را دچار کمبود فولات کرده و به کم خونی منجر شود. در این نوع کم خونی سلول های قرمز خون به شکل غیر طبیعی بزرگ می شوند و عملکرد طبیعی ندارند. برای پیشگیری از بروز کمبود اسید فولیک، باید از مصرف روزانه مقدار کافی آن اطمینان حاصل کرد که به این منظور می توان از مکمل های حاوی اسید فولیک که معمولا همراه با سایر ویتامین های گروه B هستند استفاده کرد. همچنین قطع مصرف الکل و استفاده از سبزیجات برگدار می تواند کمک کننده باشد.

 

ویتامین B12:

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 نوع شایع دیگری از این بیماری است. کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی افراد و یا عدم جذب میزان کافی از این ماده می تواند منجر به بروز این بیماری شود. به همین دلیل شیوع این نوع از کم خونی در افراد مسن، افراد با رژیم غذایی گیاه خواری و مبتلایان به بیماری های معده و روده بیشتر از سایرین است.

کلید درمان این نوع از کم خونی افزایش سطح ویتامین B12 از طریق اصلاح رژیم غذایی و یا دریافت مکمل هاست. اگر کمبود این ویتامین خفیف باشد، ممکن است صرفا با افزایش مصرف آن در رژیم غذایی قابل جبران باشد اما در غیر این صورت، مصرف مکمل های حاوی ویتامین B12 راه حل منطقی تر است. کمبود طولانی مدت این ویتامین می تواند سبب آسیب به قلب، مغز، اعصاب، استخوان ها و سایر اعضای بدن شود که با مصرف مکمل ویتامین B12 می توان از این آسیب ها نیز جلوگیری کرد.

 

ویتامین C:

همانند زینک، ویتامین C هم نقش مهمی در متابولیسم آهن و تولید گلوبول های قرمز خون دارد. ویتامین C آهن را به شکلی که به راحتی برای بدن قابل جذب باشد به دام انداخته و به این صورت جذب آهن را بالاتر می برد. مصرف ویتامین C به صورت روزانه می تواند اولین قدم در جهت افزایش دسترسی بدن به آهن و کاهش خطر کم خونی فقر آهن باشد زیرا در مطالعات مختلف مشاهده شده است که مصرف روزانه مکمل ویتامین C به میزان حداقل 100 میلی گرم می تواند جذب آهن را به صورت چشمگیری افزایش دهد.

 

کم خونی

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *