ویتامین C و سلامت لثه

ویتامین C و سلامت لثه:

حفظ سلامت لثه و دندان ها ممکن است از آنچه که فکر می کنید ساده تر باشد. مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان که شناخته شده ترین اصول بهداشت دهان هستند اما بهتر است بدانید که ویتامین C بزرگترین متحد شما در مبارزه با بیماری های لثه است.

 

بیماری های لثه و ویتامین C:

برای اینکه مطمئن شوید دندان هایتان با استحکام کافی در داخل دهانتان ریشه کرده اند، لازم است به دقت مراقب لثه هایتان باشید. تعداد قابل توجهی از افراد دچار بیماری های لثه هستند و این مشکل از جمله شایع ترین اختلالات التهابی در دنیا و از علل اصلی از دست دادن دندان هاست. متاسفانه مشکلات لثه در مراحل ابتدایی با درد کمی همراه هستند که به همین دلیل اکثر بیماران معمولا دیرتر متوجه مشکل خود می شوند.

بزرگترین مشکل، پلاک است. پلاک از تجمع باکتری ها، مخاط و سایر ذرات موجود در داخل دهان تشکیل می شود. هرچه این پلاک مدت طولانی تری روی دندان ها بماند، آسیب بیشتری ایجاد می کند و در نهایت به  ژنژیویت منجر شود که علائمی همچون التهاب و خونریزی لثه ها را دارد. ژنژیویت در واقع اولین و خفیف ترین مرحله بیماری لثه است که با رعایت بهداشت دهان برگشت پذیر است. اما در صورتی که پلاک مدت طولانی روی دندان بماند، تشکیل رسوب مب دهد و دیگر با مسواک زدن معمولی قابل پاک شدن نیست. این شرایط در نهایت می تواند باعث بروز بیماری های التهابی در استخوان و تاندون های محافظ دندان شود.

 

ویتامین c  و لثه

 

ویتامین C حیاتی است!

لثه ها، استخوان ها، پوست و دندان ها توسط رشته های بافت همیندی که غالبا از پروتئینی به نام کلاژن ساخته شده اند، به صورت متصل به هم نگه داشته می شوند. همین رشته های بافت همبند هستند که بافت و عروق خونی لثه را تقویت می کنند تا بتواند دندان ها را به خوبی و محکم در داخل خود نگه دارد. پس برای این کار هم تامین مقدار کافی کلاژن ضروری است و تامین این مقدار کلاژن فقط با کمک ویتامین C که در کنار آمینو اسیدها، از اجزای حیاتی تولید کلاژن است، ممکن می شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهند که سطح پایین ویتامین C در بدن ممکن است بر بروز التهابات و خونریزی لثه ها موثر باشد. علاوه بر این، بیماران با مراحل پیشرفته تر بیماری لثه دچار سطوح پایین تری از ویتامین C هستند که خود خونریزی لثه هم مزید بر این علت است. سیگار کشیدن اوضاع را بدتر می کند. فشار اکسیدان های موجود در سیگار بر روی لثه ها و سایر بافت های محافظتی دندان ها باعث می شود تا با کشیدن هر نخ سیگار، حدودا 25 میلی گرم از ویتامین C موجود در بدن از دست برود. حال تصور کنید یک فرد سیگاری که مرتبا سیگار می کشد، چه میزان بالایی از از این ماده ارزشمند را از دست می دهد.

 

چطور مطمئن شویم مقدار کافی ویتامین C مصرف می کنیم؟

منابع مختلف پیشنهاد می کنند که روزانه 5 واحد از میوه های حاوی ویتامین C مصرف کنید و این مسئله برای اینکه بتوانید مقدار کافی ویتامین C از رژیم غذاییتان دریافت کنید واقعا کمک کننده است. لازم نیست حتما این میوه ها تازه باشند و می توانید از میوه های یخ زده هم استفاده کنید. سعی کنید به استفاده از مقدار بیشتری از سبزیجات در رژیم غذایی خود عادت کنید و به خاطر داشته باشید که سوپ و سالاد معمولا سرشار ار سبزیجات و در نتیجه ویتامین C هستند. آب میوه های حاوی ویتامین C، یا محصولات غنی شده با ویتامین C هم از راه های خوشمزه و راحتی هستند که برای افزایش مقدار مصرف روزانه پیشنهاد می شوند.

اگر برای شما مصرف این مقدار میوه در روز دشوار است یا اینکه خیلی طرفدار مصرف سبزیجات در رژیم غذایی خود نیستید و یا به دلیل بیماری قادر به مصرف آن نیستید، مکمل های ویتامین C را به راحتی مصرف کنید و خیال خود را از میزان دریافت روزانه ویتامین C راحت کنید. در بین مکمل های مختلف ویتامین C می توانید آن که مناسب و مورد علاقه شماست را پیدا و انتخاب کنید. پیشنهاد ما شکل های دارویی محلول مکمل هاست. زیرا باعث تحریک دستگاه گوارش شما نمی شوند، مشکل باز شدن و حل شدن قرص را ندارند و به صورت یکنواخت پخش می شوند. در بین این اشکال هم قرص های جوشان به خاطر طعم مطلوب و متنوع، سهولت استفاده و افزایش مصرف آب بهترین انتخاب ممکن برای مصرف انواع مکمل ها، به ویژه ویتامین هاست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *